Erasmus + - Bamberk 2022/23

Postřehy z mobility

Spolufinancováno Evropskou uniíV rámci projektu Erasmus navštívili čtyři studenti GMH naše partnerské gymnázium Franze Ludwiga v německém městě Bamberk, kde strávili celých čtrnáct dní ( 26.2. – 11.3.). Cílem projektu bylo seznámit se se studiem na zdejším gymnáziu, zlepšit své komunikační dovednosti v němčině a poznat tamější kulturu a okolí. Paní učitelka zdejšího gymnázia, Martina Ostermann, připravila pro studenty opravdu pestrý program, který zahrnoval dopolední návštěvu v hodinách, prohlídku města, návštěvu koncertů, divadla, projektu „Jugend forscht“ v Coburgu, kde žáci místního gymnázia představují své vynálezy, a mnoho dalšího. Jak svůj studijní pobyt hodnotí sami studenti? 

„Tyto 2 týdny stravené Bamberku, byly pro mě úžasný zážitek. Se svými třemi spolužáky jsme měli šanci prozkoumat krásnou architekturu města, jeho okolí, kulturu a chutné pokrmy. Poznali jsme spoustu nových skvělých lidí a tu nejmilejší učitelku, která obětovala svůj volný čas, aby nám zařídila nezapomenutelný pobyt. Měli jsme také šancí využít a zkusit přežít v cizí zemi s naší znalostí němčiny po letech jejího studia. Už se těším, až tam znovu někdy zavítám i s rodinou.“ (Bětka, sexta) 

„Díky projektu Erasmus+ jsem měla tu možnost vycestovat s dalšími třemi studenty GMH na 14 dní do německého města Bamberk. Navštěvovali jsme místní gymnázium Franze-Ludwiga a ve volném čase jsme měli plně nabitý program. Poznávali jsme samotné město Bamberk, cestovali i do okolních měst jako Norimberk a Coburg, chodili na koncerty, přednášky, do divadla a samozřejmě ochutnávali místní kuchyni. Ve skvělém kolektivu lidí jsme měli vždy ,,viel Spaß”. Jsem za tuto příležitost moc vděčná, hodně jsem se díky tomu naučila a je to také dost vidět na mé němčině. Kromě znalostí si také odnáším spoustu krásných zážitků, na které budu dlouho a s radostí vzpomínat.“ (Mája, sexta) 

„Čtrnáctidenní pobyt v Bamberku byl čímkoli jiným, než tím, co jsem očekávala. Nejen, že se o nás paní učitelka z místního gymnázia, nadmíru starala, aby nám náhodou něco nechybělo, ale také jsme se díky ní dostali na různé zajímavé akce a místa. Ochutnali jsme spoustu místních specialit, poznali nové lidi a zlepšili se v naší němčině. Jsem ráda, že jsem dostala tuto úžasnou příležitost a rozhodně se plánuji do Bamberka ještě někdy podívat.“ (Eliška, sexta) 

„Bamberk je krásné město s typickou bavorskou kulturou. Jeho centrum je plné života a zároveň působí velmi upraveně. Nejvíce mě překvapily ulice plné jízdních kol, které jsou často preferovány před automobilovou dopravou. Na německém gymnáziu mě zaujal trochu odlišný styl výuky – její tempo je o poznání pomalejší a z mého pohledu je vyučována spíše na kvalitu než kvantitu. Líbila se mi také výuka biologie, kde byl kladen důraz na praktičnost a využití do reálného života už u mladších studentů. Menším zklamáním pro mě byla německými studenty poměrně málo využívaná školní jídelna. Některá jídla nás zkrátka nedokázala úplně zasytit. V tomto ohledu naší jídelně nemůže konkurovat. Učitelé i studenti byli velmi přátelští a vstřícní. Náš pobyt bych vyhodnotil jako zdařilý. Moc rád bych toto město navštívil někdy v budoucnu znovu!“ (Luděk, sexta)

Fotogalerie

bemberkbamberkbamberkbambek

Garanti projektu : 

  • Petra Bíglová
    Lenka Flanderková

Kam se jede : 

Důležité odkazy :