Projektový týden 2024/25
I ve školním roce 2024/25 bude projektový týden od pondělí až do pátku. Přes víkend pak mají jednotlivé týmy čas na přípravu prezentace, která proběhne v pondělí.
- Projektový týden bude v termínu 16. - 20. 6. 2025
- Závěrečné zakončení proběhne v pondělí 23. 6. 2025
- Projekty budou zveřejněny již 18. 11. 2024 na stránkách školy a to včetně kapacit a finanční náročnosti jednotlivých projektů
- Všemi oblíbené přihlašování k projektům proběhne 25. 11. 2024 v 9:40, dejte si velkou snídani, svačinu nestihnete. Odkaz najdete na této stránce v den hlasování
Projekty
1. Pěšky na nejsevernější bod ČR (L. Umáčený, E. Palcútová)
Maximálně 15 studentů, finanční náročnost 1000Kč (+2000-3000Kč)
Celý týden na nohou a veškeré živobytí na zádech. Tento projekt plánuje dojít pěšky od školy na nejsevernější místo naší země, které leží ve Šluknovském výběžku, vzdálené 120 kilometrů chůze kopcovitým terénem. Poneseme si spacák, karimatku a veškeré věci včetně oblečení. Pití a jídlo si budeme postupně dokupovat a využívat pohostinství cestou. Naše kroky se budou ubírat krásnou krajinou Podještědí, Lužickými horami a Šluknovskou pahorkatinou, nocovat pak budeme na vytipovaných místech v přírodě, jednu noc bychom pak strávili v horské boudě přímo na vrcholu Hvozdu. Projekt je určen pro fyzicky zdatné turisty, kteří již mají s chozením v přírodě určité zkušenosti. Bližší informace pak budou zájemcům podány na společné schůzce. Vzhledem k charakteru akce je projekt finančně nenáročný. Budeme vybírat 1 000 Kč za ubytování na Hvozdu a cestu domů. Je však samozřejmě třeba počítat s tím, že každý si hradí celý týden náklady na jídlo sám, předpokládejme tak částku 2 000 – 3 000 Kč sebou navíc právě na stravu. Projekt je omezen maximálně na 15 studentů, a to především s ohledem na přírodu, v níž se budeme pohybovat i nocovat.
2. Šikovné ruce (J. Peldová, I. Kolomazníková)
Maximálně 20 studentů, finanční náročnost 1500-2000Kč
Projekt je určen těm z Vás, kteří jste kreativní, zajímáte se o ruční práci a necháte se unést krásou starých řemesel. Každý den bude jiná náplň. Vyrobíme si například dekoraci do bytu, voňavý polštářek, nebo jednoduchý šperk z přírodního materiálu, ale také oživíme staré triky našich babiček a zhotovíme jednoduchý tradiční sezonní pokrm. Součástí projektu bude i exkurze do Uličky řemesel v Turnově, kde si v rámci workshopu sami vyzkoušíte svou zručnost. Zdařilé výrobky charitativně věnujeme. Projekt je určen pro 15–20 zájemců a je třeba počítat s finančními náklady cca 1 500 –2 000 Kč.
3. B(l)ack Out! (T. Rolf)
Minimálně 20, maximálně 24 studentů, finanční náročnost 2500Kč
Čtyřdenní zážitkový program pro středoškoláky, na který se nezapomíná!
Může se to stát: jsi bez mobilu, internetu i elektřiny, jen s minimální výbavou a skupinou stejně postižených spolužáků. Známe to z reality-show, kdo to ale vyzkoušel na vlastní kůži? Dokážete přežít 4 dny bez vymožeností civilizace?
Postavíte přístřeší (indiánské tee-pee), pokácíte soušky a rozděláte oheň, vystopujete si “svůj oběd”, uvaříte vydatné a chutné jídlo jen ze základních surovin, neztratíte se v lese ani v noci?
Program zajišťuje Středisko ekologické výchovy CESTA, jehož koordinátorem je Jan Cindr. Táborová základna je v Dolním Bousově, bez elektřiny, se spaním v tee-pee, vařením na ohni, mytím pod pumpou a s kadibudkami.
Pobytový program je určen 20 - 24 studentům, kteří tento projekt nikdy neabsolvovali a je třeba počítat s finančními náklady 2 500 Kč.
POZOR: Každý účastník si smí vzít s sebou i na sebe maximálně 25 osobních věcí, zabalených v jediném zavazadle, které může pohodlně nést na zádech. Počítá se úplně všechno, i to, co máš na sobě či v kapsách. Párové věci (ponožky, boty apod.) se počítají za jednu, kompenzační pomůcky (brýle, rovnátka apod.) se nezapočítávají. Vybírej jen to nejdůležitější a kašli na image!
4. Cesta k sobě (J. Alnatour, Z. Morkusová)
Maximálně 15 studentů, finanční náročnost 0Kč
Tento projekt je zaměřen na poznávání sama sebe a prožitky, které nám mohou pomoci se lépe vyznat ve svém těle i duši. Součástí programu bude cvičení jógy, meditace, relaxace, techniky na poznávání svého nitra a napojení se na něj. Navštívíme také místa, kde se snaží pomáhat mladým lidem s různými problémy. Vydáme se společně na cestu k sobě a možná sami sebe objevíme. Projekt je určen pro maximálně pro 15 studentů.
5. Najdi si svého trilobita (R. Lehečková, J. Moldaschlová)
Maximálně 20 studentů, finanční náročnost 500Kč
Tento týdenní projekt je zaměřen na objevování fascinujícího světa geologie a paleontologie. Účastníci navštíví několik významných míst, například Muzeum Českého ráje v Turnově a Trilopark v Praze. Zúčastní se různorodých aktivit jako vykopávání zkamenělin nebo odlévání otisků, které jim umožní hlubší porozumění těmto vědním oborům. Projekt je určen pro 15–20 studentů a je třeba počítat s finančními náklady 500 Kč.
6. STREET ART (E. Kozáková)
Maximálně 10 studentů, finanční náročnost 0Kč
Umění se z papíru a plátna přesouvá jinam. Přesahuje vymezené území papíru a umělecká díla najednou nacházíme ve veřejném prostoru v nadměrných velikostech. Už to trvá nějakou dobu a již jsme si na to zvykli. Pojďme zanechat v prostoru nějakou stopu, která má myšlenku, která má cíl, která má důvod být na tom vybraném místě. Projekt je určen maximálně pro 10 studentů.
7. Dramatizace dějin USA v angličtině (M. Syslová)
Minimálně 6, maximálně 25 studentů, finanční náročnost 0Kč
Studenti nastudují téma z amerických reálií, které společně předem dohodneme. Během projektového týdne sepíší scénář a vytvoří krátkou dramatizaci v anglickém jazyce, se kterou vystoupí na závěrečné prezentaci projektů. V projektu je počítáno s minimálním počtem 6 a maximálním počtem 25 studentů.
8. Fyzika v Ráji (I. Andrlíková, M. Tomášová)
Maximálně 25 studentů, finanční náročnost 2000Kč
Kde všude můžeme hledat fyzikální principy a zákony a jak je využít? Při sportu, turistice, cyklistice, stanování, vaření v přírodě, hrách a zábavě v jednom z kempů Českého ráje.
Projekt je určen pro 25 studentů a je třeba počítat s finančními náklady 2000 Kč.
9. iTRIP v2.0 – po stopách elektronu (F. Vodvářka, T. Jelínek, P. Charvát)
Maximálně 25 studentů, Finanční náročnost cca 4500 Kč (dle ubytování)
Projektový týden je zaměřen na zkoumání obnovitelné výroby elektrické energie. Během týdne se podíváme do přečerpávací elektrárny Dalešice, která umožňuje akumulovat elektrickou energii vytvořenou jinými zdroji. Pro porovnání navštívíme jadernou elektrárnu Dukovany. Bydlet budeme v okolí Vranovské přehrady. V tělese hráze Vranovské vodní elektrárny pak budeme zkoumat přeměnu potenciální energie na elektrickou. Provedeme zevrubný průzkum vodní nádrže Vranovské přehrady a přilehlého okolí.
1. den - Cesta z města (MH->Šumná (Vranov nad Dyjí), 7h), přesun pěšky do ubytování (až 12km)
2. den – Návštěva jaderné elektrárny + přečerpávací elektrárny Dalešice
3. den – Vodní nádrž Vranovská přehrada + přilehlé okolí. Dle možností výšlap/plavba
4. den – Hloubkový průzkum tělesa hráze Vranovské přehrady, dále pěší výlet
5. den - Cesta do města
Ujdeme max 25km denně. Projekt je určen pro maximálně 25 studentů s předpokládanou finanční náročností za dopravu, ubytování a exkurzi cca 4500 Kč (určeno především cenou ubytování a cesty). Je třeba navíc počítat s obědy, které nejsou zahrnuty v ceně a které si bude každý účastník hradit cestou sám. Kvůli návaznosti na předchozí projekt mají přednost účastníci loňského iTripu v1.0
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit