Dne 27.září 2023 vyrazily třídy 1.A a kvinta spolu s pedagogickým dozorem, složeným z učitelek Evy Kozákové, Petry Biglové a učitele Tomáše Rolfa, na hudebně - výtvarnou exkurzi po regionu. Odjezd byl v 7:45 od budovy gymnázia Mnichova Hradiště.
První zastávkou bylo Muzeum Bakovska v Bakově nad Jizerou. Zde měli studenti možnost zhlédnout video o nejstarší řemeslné výrobě na Bakovsku, pletení z orobince a následně prohlédnout výrobky z tohoto materiálu. Seznámili se s nejvýznamnějším hudebním skladatelem Bakovska, Jiřím Ignácem Linkou a jeho dílem a zjistili i informace o výtvarných umělcích a hudebních spolcích v tomto regionu.
Druhou zastávkou byla kosmonoská Loreta. Studenti zde mohli obdivovat dílo italského architekta Giovanni Alliprandiho, podle jehož návrhu byla loreta postavena v letech 1702 – 1708. Původně zde stával dřevěného kostelík svatého Martina. Loreta je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa. Jejím vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loretto, která byla schránkou pro domek, v němž údajně žila Pana Marie. Studenti si prohlédli také vnitřek Santy Casy, který je zdoben imitacemi originálních fresek z italské Lorety. Na závěr studenti nahlédli do barokní kaple sv. Martina, která má oválný tvar a je zaklenutá kopulí byzantského typu.
Třetí zastávkou byly Jabkenice, kde od r. 1875 do r. 1883 pobýval u své dcery Žofie Schwarzové světově známý skladatel Bedřich Smetana. Studenti si nejprve prohlédli sochu Bedřicha Smetany od Františka Bílka a poté navštívili jabkenickou myslivnu, památník Bedřicha Smetany. V přízemí se nachází velký sál s klavírem, na který si mohli studenti zahrát, viděli zde i oponu, kterou namalovala druhá žena Bedřicha Smetany, Betty Smetanová, pro jabkenické ochotníky. V prvním patře navštívili soukromé pokoje Bedřicha Smetany a prohlédli si také ukázky rozepsaných partitur jeho oper, taktovky, brýle, karty a mnoho dalšího v dalších sálech prvního patra.
Poslední zastávkou byly Benátky nad Jizerou, především tedy zdejší zámek, kde pobývali v 17.století známí astronomové Tycho de Brahe a Johannes Keppler a na konci 19.století zde působil v rodině Thunů Bedřich Smetana jako učitel hudby. Z Benátek pochází také významný hudební rod Bendů, především Jiří Antonín Benda, který vytvořil novou hudebně- dramatickou formu- melodram.
Poté následoval návrat do Mnichova Hradiště (cca 14:30h). Žáci během jednotlivých zastávek vyplňovali informace k hudebním a výtvarným zajímavostem našeho regionu v pracovním listu, ze kterého poté vytvořili závěrečnou zprávu z exkurze.
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit