erasmus

10.3.-16.3.2024 Francie: Verneuil-sur-Seine

Téma projektu
Fungování Evropské unie
Termín mobility
-
Obsazení
12 studentů a studentek z tříd tercie a kvarta.
Postřehy z mobility

Deník z Francie: viděno očima českých studentů (a jejich učitelů) 

V rámci projektu Erasmus+ se skupina 12 českých studentů ve věku 12–15 let vydala na týdenní pobyt do francouzského Verneuil-sur-Seine, menšího městečka 40 km severozápadním směrem od Paříže. Jaro se na začátku března teprve probouzelo ze zimního spánku a nás čekala na západ Evropy cesta vlakem, respektive různými vlaky. V neděli 10. března jsme se všichni potkali před šestou hodinou ranní v německé Žitavě, odkud jsme odstartovali naši pouť do „sladké“ Francie. Před námi byla cesta do Drážďan, následně ICE do Frankfurtu nad Mohanem a ve finále TGV do samotné Paříže. Zážitek z jízdy tímto supervlakem byl obrovský, vždyť místy dosahoval rychlosti i 311 km/h. Díky doprovodu Aurory, jedné z našich francouzských učitelek, jsme se rychle vymotali z Gare de l´Est, Východního nádraží, a místními linkami jsme se přemístili do Poissy, kde si nás již převzaly francouzské rodiny. Cesta byla pěkná, ale i náročná, trvala dlouhých 12 hodin. V pondělí ráno mohl náš program konečně začít. 

Hlavním tématem projektu byla Evropská unie, respektive nahlédnutí pod pokličku jejího vzniku, fungování a významu pro členské státy. Poznávání této organizace, jejíž součástí je naše republika již dlouhých 20 let, započalo na Europa Experience, interaktivní výstavě seznamující do nejmenších detailů velmi zajímavým způsobem s fungováním EU. Velkým zážitkem byl oběd v restauraci Pret A Manger, kde si jak čeští, tak francouzští studenti vybrali podle svého gusta z bohaté nabídky sendvičů či salátů. Posilněni skvělým obědem jsme se vydali na ikonický bulvár Chams Élysées, po kterém jsme došli k Vítěznému oblouku, na jehož vrchol jsme vystoupali. Výhled byl úchvatný, Eiffelova věž byla nepřehlédnutelná, stejně tak jsme snadno poznali třeba Louvre či další pařížské monumenty. Následoval návrat do Verneuil a odpoledne a večer v rodinách. Nevynechali jsme ani poznání francouzské školy. Naši francouzští kamarádi jsou ve Verneuil žáky Collège Jean Zay, obdoby druhého stupně české základní školy. Jejich první hodina začíná v 8:30 h, sešli jsme se tedy před tímto časem před školou, kde nás překvapilo množství dětí a jejich přísná kontrola před vstupem do objektu školy. 

Každý z žáků se totiž musel prokázat jakýmsi sešitem vydávaným školou, kterým se identifikovali před kontrolorem. Kontrolor, betonový dvůr, strohé budovy a následně i temné chodby a třídy v nás vyvolávaly pocit vězení. Tento pocit se ještě umocnil v době velké přestávky, kterou žáci povinně tráví na betonovém dvorku za každého počasí. Zrovna pršelo, pár šťastných našlo střechu nad hlavou podél budov, zbytek byl vydán na milost a nemilost dešti. Ale evidentně to nikomu z nich nevadilo. Ruch a chaos 700 žáků byly pro všechny z nás překvapivé. Žádné mobilní telefony, to je jedno z mnoha přísných pravidel, které ve škole po celou dobu výuky i o přestávkách platí. Pokud by kohokoliv z žáků načapal s telefonem někdo z dospělých, následuje tvrdý postih. Nás ale čekalo příjemné prostředí školní knihovny, která zároveň slouží jako učebna informatiky či nahrávací a natáčecí studio. Zvládli jsme skupinovou hru, seznamovací okénko i další kvízy o EU. Hlavně pak ale seznámení s technikou stop motion, která nás provázela i v následujících dnech. Před námi byl ale oběd ve školní jídelně, další poměrně zajímavý moment našeho pobytu. Udivila nás absence polévky před hlavním jídlem, naopak možnost výběru dezertu v podobě jogurtu či pudinku, sýru nebo salátu. Vše za doprovodu všudypřítomné bagety. 

S našimi francouzskými kamarády bylo trochu obtížné se domluvit, komunikačním jazykem byla angličtina, ale naše úroveň byla o dost vyšší než jejich – důvod byl nasnadě: zatímco my se učíme angličtinu od první třídy základní školy, oni až od šesté, takže náš náskok je 5letý. Často také nedovedli Francouzi udržet pozornost, moc nespolupracovali, byli hodně rozptýlení a nedovedli se náležitě zakousnout do zadané práce. Zpočátku jsme s nimi měli ještě trpělivost, ale ta se na naší straně posléze začínala vytrácet. Zajímavým momentem našeho pobytu byla i návštěva dvou vyučovacích hodin našich francouzských hostitelů, často šlo o angličtinu, do které jsme byli nuceně zapojeni, ale třeba i výpočetní techniku: tam nás překvapilo, že u jednoho počítače seděli 4 žáci (ale vlastně je po celou dobu ani nezapnuli). Středeční odpoledne patřilo programu, který si pro nás nachystaly rodiny, některé z nás čekala procházka po Paříži, někdo si byl zaskákat v hop aréně, jiný na bowlingu, kulečníku či na kroužcích tance nebo na basketbalu. 

I čtvrtek se nesl ve znamení celodenní výpravy do Paříže. Francouzští žáci si pro nás připravili v angličtině namluvené povídání o památkách, jež jsme cestou míjeli. Slavný obchodní dům Galerie Lafayette, Opéra Garnier, Louvre, Musée d´Orsay, Invalidovna (tam nás čekal obědový piknik s nezapomenutelným výhledem na Eiffelovu věž a nábřeží Seiny) a následně samotná „železná dáma“ zblízka a Trocadéro. Cestou nás míjelo množství Pařížanů-běžců, jejichž mnohdy specifický způsob běhu nás velmi zaujal. Naší pozornosti se těšilo i několik ilegálních skořápkářů, jejichž rychlost byla neskutečná. Návštěvu Paříže jsme završili na Trocadéru v muzeu architektury, komentovanou rychloprohlídkou objektu v angličtině. Víte vůbec, co je technika stop motion? Ve skupinkách jsme si vymysleli příběh na téma EU, vybrali si naše hlavní hrdiny v podobě figurek ze stavebnice Lego – na zeleném pozadí jsme naše figurky rozpohybovali tím, že jsme vyfotili sérii snímků, jež se lišily jen drobnými změnami pohybů figurek. Na krátký minutový film bylo třeba cca 600 snímků. Následně jsme vybrali pozadí pro naše filmy a hudbu, nahráli dialogy, přichystali jsme úvodní snímky s názvem našeho filmu, ale i ty závěrečné s titulky obsahujícími jména všech tvůrců. Naši práci v česko-francouzských týmech jsme dotáhli těsně před páteční třetí odpolední hodinou, kdy už se začali scházet rodiče našich hostitelů. 

Představili jsme jim a přehráli naše filmy na opravdu velmi různorodá témata: globální oteplování, možnost cestovat po EU bez nutnosti hraničních kontrol, válku a vznik EU, význam projektu Erasmus atd. Měli jsme radost, že jsme si vyzkoušeli zcela novou techniku a stali se tvůrci opravdových filmů. Aplaus po zhlédnutí každého snímku byl obrovský a následný švédský stůl plný dobrot byl zaslouženým oceněním naší mnohahodinové práce. Únava na konci týdne již byla znatelná, páteční večerní program v rodinách byl jakýmsi pomyslným rozloučením před sobotním odjezdem. Návrat do České republiky měl být co do délky obdobou naší cesty příjezdové. Bohužel nás zdrželo zpoždění ICE do Frankfurtu, odkud nám doslova o fous ujel přípoj do Drážďan. Čekala nás změna trasy, cesta dalším vlakem do Lipska, mimochodem opět zpožděným. Nicméně nakonec jsme v jedenáct večer zdárně dorazili do Žitavy, kde na nás již čekali rodiče, což pro všechny znamenalo možnost návratu domů. Co si z pobytu odnášíme? Poznání odlišné kultury a nová přátelství, vědomí toho, že jsme schopni se anglicky skvěle domluvit, mnoho nových znalostí o EU a také to, jak svobodné je české školství v porovnání s tím francouzským. 

Studenti GMH a zároveň účastníci projektu Erasmus+, Markéta Tomášová a Lukáš Umáčený

Fotogalerie
Společné foto, Francie 2024
Místo mobility

College Jean Zay
Rue Jean Zay 11BIS,
78480 Verneuil-sur-Seine

Erasmus+ Řecko/Chalkis, 2023/2024
Téma projektu
The Local Products of my Region: From Tradition to Sustainability and Entrepreneurship
admin Čt, 21/03/2024 - 14:01
Termín mobility
-
Obsazení
20 studentů a studentek z tříd tercie a kvarta

Video

Fotogalerie
Blended learning, students presentations
Místo mobility

Jaro 2024 Řecko
Škola 2nd Junior High School of Chalkida

Září 2023 Holandsko/ Rotterdam
Téma projektu
Deník Anny Frankové
admin St, 06/12/2023 - 16:11
Termín mobility
-
Obsazení
8 studentek z kvarty a sexty
Postřehy z mobility

Po Portugalsku a Francii se v rámci programu Erasmus vydalo osm studentek gymnázia tentokráte do Holandska, kde strávily poslední zářijový týden.

Na programu byla nejen návštěva střední školy Wolfert Tweetalig v Rotterdamu, ale

i prohlídka muzea Anny Frankové v Amsterodamu, která završila projekt Deník Anny Frankové, na němž některé studentky kvarty pracovaly pod vedením učitelky angličtiny Evy Palcútové v minulém školním roce. Projekt obnášel mimo jiné práci se zdroji textovými i audiovizuálními, jejich porovnání, sepsání výstupů do podoby časopisu a vytvoření prezentace k tématu života a odkazu Anny Frankové, to vše samozřejmě v angličtině.

O tom, že cesta přinesla mnoho zážitků, vypovídá i vyjádření studentek:

Návštěva muzea Anny Frankové mi pomohla přiblížit se jejímu životu a pocitům v úkrytu. (Anna)

Vždycky si budu pamatovat, jak milí lidé v Holandsku byli. (Michaela)

Ubytování v Rotterdamu bylo asi nejdivnější ubytování, ve kterém jsem kdy byla, ale je to zážitek na celý život. (Karolína)

Ve škole Wolfert Tweetalig se mi líbil velký jazykový výběr, venkovní prostory a hezká knihovna s kantýnou. (Adéla)

Poprvé jsem zažila cestování bez rodičů, dvojjazyčnou školu a komunikaci pouze

v angličtině. (Magdaléna)

Pamatovat si budu, jak jsme se kvůli rozbitému vlaku dostali na hotel až ve 22,30. (Vanda)

Překvapilo mě, že muzeum Anny Frankové byl fakt ten dům, kde prožila dva roky. (Adéla)

Poprvé jsem zažila vyhlídkovou plavbu po kanálu. (Tereza)

Martina Syslová, Gymnázium Mnichovo Hradiště

Fotogalerie
2023 rotterdam erasmus
2023 rotterdam erasmus
2023 rotterdam erasmus
Kritéria výběru

práce na projektu, věková skupina

Místo mobility

Wolfert Bilingual
Bentincklaan 280
3039 KK Rotterdam
Nizozemsko

Studentky Gymnázia MH v Nizozemsku miloslav.zajic St, 11/10/2023 - 15:04

Po Portugalsku a Francii se v rámci programu Erasmus vydalo osm studentek gymnázia tentokráte do Holandska, kde strávily poslední zářijový týden.

Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Téma projektu
Slavné osobnosti spojené s regionem města Nantes
admin Po, 25/09/2023 - 22:25
Termín mobility
-
Obsazení
10 studentů z druhých ročníků (sexta, 2.A)
Postřehy z mobility

Od 6. do 13. května strávilo 12 studentů lycée Talensac v Nantes (Francie) s dvěma profesorkami týden v České republice, a to díky výměnnému pobytu v rámci evropského programu Erasmus+. Všichni byli jednotlivě ubytovaní v rodinách studentů gymnázia. Náplň projektu byla opravdu pestrá, hlavním tématem byly dvě významné osobnosti z historie (Franz Kafka a Karel IV.).

V neděli po programu v rodinách se konalo grilování a seznamování na hřišti školy. Další den jsme se prošli po Českém ráji. Navštívili jsme hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála. Francouzi byli unešení z naší členité krajiny a rozkvetlé přírody. V úterý jsme se podívali přímo na výrobu aut značky Škoda v Mladé Boleslavi, kde jsme si prošli i muzeum. Po obědě ve školní jídelně byli studenti z Francie přivítáni nejprve na sále školy paní ředitelkou a poté starostou na radnici města. Ve středu byl výlet za první osobností do Prahy – Karlem IV. Trasa vedla neznámějšími místy - po Karlově mostě, Pražském hradě, Staroměstském a Václavském náměstí,... 

Francouzi se naučili pár českých slovíček a také mohli ochutnat trdelník, který jim mimochodem moc chutnal. Ve čtvrtek všichni společně navštívili hodiny vyučování. Dokonce tu byla i skvělá možnost být na hodině vyučujících přímo z Francie a tím si přímo promluvit s rodilým mluvčím. Konala se odpolední procházka lesoparkem kolem Jizery a zámeckým parkem v Mnichově Hradišti. Poté jsme vyrazili do Mladé Boleslavi na bowling. V pátek byla druhá návštěva Prahy a tématem byl pražský německy píšící spisovatel Franz Kafka. Viděli jsme rodný dům spisovatele i otočnou hlavu Franze Kafky. Po návratu z hlavního města jsme se společně na sále školy rozloučili malou rozlučkou, na které jsme dostali plátěné tašky jako vzpomínku na naše společné zážitky.


Celý týden nám počasí přálo, tudíž se výlety i exkurze vydařily. Mimo vzpomínek i zážitků jsme si našli nové kamarády. Těšíme se do Nantes, kam jedeme o projektovém týdnu koncem června!


Anna Koreňová, Lea Pavlatová, studentky 2. A Gymnázia Mnichovo Hradiště
 

Video
Fotogalerie
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac
Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes - Lycée Talensac

Štítky

Erasmus+ - Mnichovo Hradiště / Nantes admin Po, 15/05/2023 - 08:19

Od 6. do 13. května strávilo 12 studentů lycée Talensac v Nantes (Francie) s dvěma profesorkami týden v České republice, a to díky výměnnému pobytu v rámci evropského programu Erasmus+.. Všichni byli jednotlivě ubytovaní v rodinách studentů gymnázia. Náplň projektu byla opravdu pestrá, hlavním tématem byly dvě významné osobnosti z historie (Franz Kafka a Karel IV.).